Svět Alžběty, Brandy, Artuše, Jakuba, Arkana...
a také čtenářů a Dede
Dede o psaní
Proč jsem vlastně začala Alžbětu psát?
Poctivé odpovědi jsou dvě. Jednak ke mně nějak přišel ten nápad. Kdyby jen nápad! Najednou jsem měla v hlavě celý hrubý obrys děje. Jen s hlavními postavami, samozřejmě. Ten druhý důvod možná předcházel ten první. Kdo ví? Prostě jsem si chtěla přečíst zábavnou knížku, kde by byla hlavní hrdinka ve věku, kdy ženám pořád ještě zbývá spousty chuti do života, ale mediální svět je již většinou odepsal.
Chtěla jsem, aby to nebyla jen nějaká vedlejší postava vhodná maximálně na to, aby se stala obětí vraždy, kterou bude vyšetřovat sexy detektiv. Chtěla jsem autentickou hrdinku, kterou život naráz postaví před celou řadu nezvyklých situací i nebezpečí, a ona se jim postaví. Žena, se kterou se může identifikovat většina čtenářek. V příběhu, kde je samozřejmě dobrodružství! A to přesto, že pro mě se ty nejzajímavější věci odehrávají v lidských hlavách.
A ještě jedna důležitá věc. Poslední roky nemám ráda, když mě knihy deptají – život sám to umí dokonale. Můj příběh v sobě samozřejmě má všelijaká dramata, ale vždy jsem dbala na to, aby se čtenář mohl co chvíli aspoň pousmát, když ne rovnou zasmát. Za takových okolností si příběh užijí i ti, jejichž aktuální skutečnost zrovna není moc laskavá.
Proč jsem do společenského románu přidala fantazijní prvky?
V zásadě jsem měla dva důvody. Věděla jsem, že témata, která budu v románu rozvíjet, nejsou úplně lehká a v reálném životě umějí hodně bolet. Nevěra, neúplné rodiny, dospívání v nevýhodné společenské pozici. Jenže já jsem zároveň chtěla, aby se čtenář bavil – nakonec i všechny mé divadelní hry jsou v podstatě komedie! Takže se objevilo Království, vedlejší dimenze, provázaná s naším světem. Jen tam jsou vývojově technologicky pozadu, ale zase mají magii. A draky. Vedle zábavy – dovedete si představit, co všechno může v našem světě napáchat drak, kterého lidé nevidí? – je tu však další důležitý aspekt. V tamějších podmínkách je život drsnější a působí jako účinný katalyzátor. Jinými slovy, jak Alžběta, tak Artuš najednou čelí i poměrně drsným výzvám a musí se jim postavit. Artuš tak urychleně dospívá a Alžběta se po letech zase učí poznávat samu sebe. Oba si ověřují hranice svých schopností a sil, protože nebezpečí jsou mnohá, a navzdory jiné dimenzi velmi reálná.
Co je Alžběta a drak“ za literární formu?
Jde o společenský román. Tedy román, v jehož centru jsou lidé, lidské vztahy a jejich vývoj. Možná se v duchu ptáte – jak se do společenského románu hodí drak? Inu, snadno. Pokud se začtete, brzy zjistíte, že dračice Brandy řeší v podstatě stejné věci, jako její lidští přátelé. Tak například její vztah s vlastní matkou možná vzbudí pochopení u mnohých čtenářek! Je jedno, jestli se děj knihy odehrává v našem světě nebo v Království. Vždy jde v zásadě o to, jací jsou lidé (nebo draci:)), jak se rozhodují, co je pro ně důležité. A pak je tu láska, samozřejmě. Ve všech svých podobách. To vše se pak setkává v osudech celých rodin, které mohou být pokrevní – nebo také nemusejí. V některých případech mohou zahrnovat i draky…:-)